V dnešní době jsou kachlová kamna stále oblíbenějším zdrojem vytápění. Jedním z hlavních důvodů je sálavý princip vytápění a rovněž úsporný provoz. Do správně postavených kamen se přikládá palivo pouze dvakrát za den, tedy každých dvanáct hodin. Díky vysoké účinnosti bezroštového spalování je popel vybírán jen velmi zřídka. Kachlová kamna jsou dvouplášťového provedení, kdy vnitřní skelet je postaven ze šamotu, nebo prefabrikovaných tahových systémů. Vnější skelet je pak postaven z kachloví, které může být omítané či glazované. Kachlová kamna mohou rovněž pracovat na principu hypokaustního vytápění a tím více využít vznikající teplo.
Kachlová kamna lze rozdělit do tří základních kategorií dle použití – lehká, středně těžká a těžká.
Lehká kachlová kamna jsou kachlová kamna, jejichž úkolem je vytopit daný prostor v krátkém čase, proto mají obrovský výkon na vcelku malé ploše. Jsou vhodné do chat a chalup, kde se topí méně často.
Střední kachlová kamna slouží jako alternativní zdroj tepla v domech c centrálním topením. Vhodné k používání zejména v přechodových obdobích, na jaře, na podzim a k přitápění v zimě.
Těžká kachlová kamna, která slouží jako primární zdroj vytápění domu. Jejich nespornou výhodou je velmi dlouhá akumulační doba. Do takovýchto kamen se příkládá pouze 2x denně. Těžká kachlová kamna tvoří dominantu místnosti, ve které jsou postaveny. V dnešní době již stávající dostupné materiály dovolují postavit kamna velmi moderního designu. Záleží jen na fantazii jejich budoucího majitele.
Výhody kachlových kamen:
- zdravé topení,
- nízké provozní náklady,
- malé nároky na obsluhu a servis,
- životnost,
- design – od moderního stylu až po klasické vzhledy,
- dlouhá doba mezi přikládáním.
Nevýhody kachlových kamen:
- delší rozběh při zatopení, nejsou vhodná pro občasné zatápění,
- hmotnost